
Какво се случва с изхвърлените пластмасови бутилки?
Много хора не сортират боклуци, вярвайки, че съдържанието на контейнера – както обикновеният, така и за разделно събиране – ще попадне на депо. Но това не е така!!!
От сайтът за екологични продукти – EcoKompas.com правят проучване и проследяват обичайния път на една пластмасова бутилка, захвърлена в боклука.
Да речем, че хвърлим бутилката в обикновена кофа за боклук. Има ли шанс да не се озове на депо?
Уви, много малък. Наистина има автоматизирани инсталации за сортиране на отпадъци, но те са предназначени предимно за работа с предварително сортирани отпадъци. Отпадъците от общ контейнер, смесен с хранителни отпадъци, не са подходящи за този вид сортиране. Така че, ако сте хвърлили бутилката в общ контейнер, има две възможности. Първата е малко вероятно: той ще бъде изпратен заедно с други отпадъци в инсинератор. Вторият е най-реалистичният: той ще бъде компресиран от камион за смет и ще бъде извозен на сметището.
И какво ще се случи с нея на сметището?
Бутилката има два възможни пътя от депото. Най-вероятно бутилката просто ще се разлага бавно и това – в зависимост от климатичните условия – ще отнеме десетки или дори стотици години. Вторият е сортиране директно на територията на депото. Това се прави от малки частни компании, които наемат евтина работна ръка, за да събират пластмаса от купчини боклук. Това дава възможност на бутилката да се рециклира, но самият метод причинява сериозни вреди на здравето на работниците и е изключително нерационален. Освен това пластмасата от депото е силно замърсена с други отломки. Рециклирането е по-трудно и по-малко изгодно от предварителното сортиране.
Има и практика, според която всички рециклируеми отпадъци да се събират в един общ контейнер. Това е така наречената двуредова система (единият контейнер е заделен за обикновени боклуци, а другият за всички видове рециклируеми материали). Тази практика се прилага дори в страни, където отделното събиране е добре развито. Бутилка, която попадне в такъв контейнер, всъщност не влиза в контакт с остатъци от храна, остава рециклируема и не попада на депото. Сортирането на съдържанието на такива контейнери обаче е трудоемко. Ето защо, ако имате възможност, изхвърлете бутилката в специален контейнер за пластмаса.
Или пък просто ограничете употребата си на пластмасови бутилки. Това може да стане като ползвате алтернативни, по-екологични заместители. Ако имате нужда от стоманена бутилка за вода или друг вид течност например, предлагаме да разгледате природосъобразните продукти за навън, на сайта EcoKompas.com. Това са продукти като платнени торбички за многократна употреба, метални бутилки за всеки ден, бамбукови еко прибори и други подобни. Общото между тях е, че са произведени без употребата на вредна пластмаса, но въпреки това са практични и изгодни.
Някои хора твърдят, че са виждали как боклукът от контейнера за пластмаса се събира в боклучийската кола заедно с останалия! И това наистина се случва. И също така се случва няколко вида боклук от различни контейнери да бъдат взети от една машина. Но в по-голямата част от случаите това не означава, че нашата бутилка ще отиде на депото. Факт е, че някои компании просто нямат достатъчно специално проектирани превозни средства за сметосъбиране, така че понякога обикновен камион за смет обира всички отпадъци. Ако прибира боклука от няколко контейнера наведнъж, той ще ги откара за сортиране.
Ако сложите бутилката си в контейнер за разделно събиране и го прибере специална кола, отново ще е нужно допълнително сортиране.
В склада на компанията, която е поставила контейнера, от пластмасовите отпадъци те изваждат случайно попадналото в контейнера. Това са нещата, които не могат да бъдат рециклирани. След това бутилките се пресоват или изпращат в завод за рециклиране на пластмаси, или ги извозват в склад на компанията.
Преди рециклиране бутилките са предварително сортирани по цвят и прозрачност (синьо, кафяво, зелено). Следователно, след обработка от тях се получава пластмаса със същите цветове, което е от полза за производителите: суровините вече са оцветени и няма нужда да се харчат пари за скъпи багрила.
Но това, че една пластмаса е превърната в бутилка не означава, че след рециклиране пак ще се преработи в бутилка. Може да се създаде и нещо друго, съвсем различно.
Съществуват движения за разделно събиране на отпадъци. Те осъществяват обществен контрол върху компаниите, които извозват боклука: доброволците излизат с колите, помагат при товаренето и разтоварването на отпадъци и посещават сортиращите пунктове.

